Як купити заставне житло і виграти на цій угоді, а не програти
Запити в інтернеті: «купити будинок в заставі у банку», «купити заставну квартиру» розміщують все частіше. Українці змушені економити, а на дорогих покупках, якщо зробити їх правильно, можна заощадити багато. Знижки на розпродаваєму банками нерухомість боржників можуть становити від 15 до 50 % від її ринкової ціни. Але і ризики при таких покупках високі. З’ясуємо, як підстрахуватися від неприємностей і придбати житло дешево, як грамотно організовується купівля конфіскованої квартири у банку.
ЧИТАТИ ЩЕ: Майно конфісковане за борги
Яку житлову нерухомість і як кредитори розпродають
Розпродаваєма банками нерухомість, здебільшого, це вилучене для погашення боргів майно неспроможних позичальників. Майно вилучають двома способами й від способу його вилучення залежить, як відбувається продаж заставних квартир і будинків. Спосіб конфіскації житла багато в чому визначає і вигідність придбання конкретного об’єкта нерухомості.
Вилучити майно можуть:
- по іпотечному застереженню;
- за рішенням суду.
Іпотечне застереження включається в кожен договір кредитування під заставу нерухомості. Воно дозволяє банкам переоформляти заставу на себе без рішення суду, якщо позичальник порушує умови договору. Вилучення застави по іпотечному застереженню звільняє позичальника від будь-яких інших претензій банку за цим договором кредитування. Тому застосовують її кредитори тільки тоді, коли сума боргу значно менше ринкової вартості житла
Продаж заставних будинків і квартир, вилучених з іпотечного застереження, відбувається через сайти банків, ріелторські агентства, і на ряді майданчиків в інтернет. Така нерухомість вже знаходиться у власності банку. Кредитні установи, в більшій своїй частині, фінансових труднощів не відчувають, термінові продажі їм не потрібні. Тому при покупці такої квартири або будинку можна розраховувати лише на незначні знижки.
Якщо борг великий, а ціна квартири нижче його або близька до нього, банки конфіскують нерухомість через рішення суду про примусове стягнення боргу. Таке рішення дозволяє кредиторам не обмежуватися предметом застави, а поширити стягнення на все майно позичальника.
Після продажу житла на аукціоні, з виручених сум задовольняють претензії банку, а решту передають колишньому власнику. Цей залишок кредиторів не цікавить, і вони готові йти на значні знижки при продажу, лише б повернути своє. Тому, конфісковані за рішенням суду квартири, продаються через єдиний аукціон СЕТАМ. Аукціон належить створеному Міністерством юстиції державному підприємству. Мета його створення — захист позичальників від зловживань при розпродажу їхнього майна.
ЧИТАТИ ЩЕ: Продаж заставного майна в Україні
Як купити житло вигідно і не прогоріти
Вилучене без згоди власника майно купувати ризиковано. Колишній власник намагатиметься його повернути, і якщо в матеріалах про конфіскацію знайдуться зачіпки, йому може вдасться повернення своєї власності через суд. У цьому випадку квартира переходить до нього, а покупця чекають тривалі розгляди з реалізувавшим йому нерухомість банком.
Крім того, вигідно купувати квартири, конфісковані за рішенням суду, на аукціонах. Виграш аукціону за мінімально можливою ціною вимагає досвіду таких придбань. При відсутності досвіду, можна придбати об’єкт навіть за ціною вище ринкової.
Щоб купити нерухомість дешево і застрахуватися від її повернення попередніми власниками, потрібно робити такі покупки за посередництвом юридичних компаній, що працюють у сфері кредитування, конфіскації застав та їх розпродажу. Юристи вивчать справу і дадуть висновок про можливість оскарження конфіскації. Якщо така можливість відсутня, квартиру можна купувати. У штаті таких компаній є фахівці з участі в аукціонах. Вони допоможуть придбати об’єкт за мінімальною можливою ціною.